Jump to content

Disk usage sau Utilizare disk 100%


RuZZlZZ
 Share

Recommended Posts

Rezolvarea problemei cu disk usage sau utilizare disk 100%
Salut, vom discuta despre utilizarea disk-ului 100%. Voi încerca sa va explic cum sa priviți problema și voi veni cu câteva soluții care vor putea rezolva probabil 99% din cazuri. Mai rămân și defectele fizice pe care noi nu le putem rezolva și unele mici probleme despre care e posibil ca noi sa nu fi auzit încă.

Din ce cauza este utilizat disk-ul în proporție de 100%
Cauze pot fi multe, dar cel mai bine este sa luam pe rând prin eliminare și după fiecare setare sa verificam dacă problema încă este prezenta.

Verificarea softurilor și driverelor nou instalate
De cele mai multe ori, după instalarea fresh a Windows-ului, totul merge struna iar disk-ul pare sa nu aibă nicio problema.
Problemele în general apar după instalarea unor programe, drivere sau update-uri.
Ca sa fin siguri ca problema nu-i de la vreun soft, trebuie sa le luam pe rând sa vedem în task manager dacă nu cumva putem sa identificam suspectul.

Programe care folosesc intens disk-ul
Antivirus sau site de securitate
Programe de vizionare poze
Programul iTunes, care poate sincroniza poze si video
Programe care accesează stocarea foarte mult (uTorrent, BitCoin Minere, etc)

 

Dacă utilizare disk 100% nu-i de la softuri, atunci…
Dacă, după ce am verificat softurile, eventual am dezinstalat sau oprit unele din ele, problema cu utilizarea disk-ului 100% persista, trebuie sa trecem la următoarea etapa.
 
Servicii din windows care pot utiliza disk-ul 100%
Avem 3 servicii, care pot utiliza disk-ul 100% în unele momente sau chiar permanent.
Acestea sunt:
1. Windows Search
2. Superfetch
3. Connected User Experiences and Telemetry
Vezi în tutorialul video cum se dezactivează aceste servicii (Start / run / services.msc)
 
Pe langa servicii mai avem 2 setari care pot schimba lucrurile in bine pentru voi:
1. Primiți sfaturi trucuri și sugestii în timp ce utilizați Windows “debifați†(Setări/Sistem/notificări și acțiuni).
2. Indexarea disk-urilor în Windows: pe disk/Proprietăți/General/Se permite ca fiÈ™ierele din acest drive sa fie indexate… “debifaÈ›iâ€
 
Dupa toate astea dati pentrfu SSD optimizare iar pentru hard disk-uri defragmentare.
 
Sper ca va ajutat in vreun fel fiindca eu am avut de multe ori problema asta si chiar e enervanta.

 

asdf.png

UaA_1.png

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiam, un "bitcoin" miner nu prea are treaba cu disk-ul, ci cu procesorul sau placa video, right? Ca nu scrie nimic pe el.

Foloseste si hardul destul de mult, il ingreuneaza si poti observa asta usor daca ai un hard mai lent ;). E asemenea utorentului, chiar daca nu downloadeaza/uploadeaza tot consuma.

asdf.png

UaA_1.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...