Jump to content

[REZOLVAT] Nu primesc banii cand intru in pickup


KyMiSoR
 Share

Recommended Posts

  • Username:KyMISoR
  • Problema întălnită:Am luat un scriptfile cu un quest dar cand intru in pickup imi apare ca imi cresc bani dar imediat imi si scad, si nu primesc nimic.
  • Detalii despre problemă:cand intru in pickup imi apare ca imi cresc bani dar imediat imi si scad, si nu primesc nimic.
  • Ce ai încercat să faci înainte să postezi?:sa o rezolv dar nu am reusit
  • Cod sursă (recomandat pastebin.com) :https://pastebin.com/RA7wGNig
  • Alte detalii:uite si niste poze : https://imgur.com/a/a4jgwD7
Link to comment
Share on other sites

C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(6) : error 070: rational number support was not enabled
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(12) : error 017: undefined symbol "MAX_PLAYERS"
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(14) : warning 235: public function lacks forward declaration (symbol "OnGameModeInit")
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(18) : error 017: undefined symbol "CreateDynamicPickup"
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(24) : warning 235: public function lacks forward declaration (symbol "OnPlayerPickUpDynamicPickup")
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(24) : error 001: expected token: ")", but found "-identifier-"
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(24) : error 017: undefined symbol "pickupid"
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(26) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(28) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(30) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(33) : warning 219: local variable "string" shadows a variable at a preceding level
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(33) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(33) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(34) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(34 -- 36) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(34 -- 38) : error 010: invalid function or declaration
C:\Users\Home\Desktop\quests.pwn(34 -- 38) : fatal error 107: too many error messages on one line

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664              Copyright (c) 1997-2006, ITB CompuPhase


14 Errors.

Uite cate erori imi da cu asta al tau

Link to comment
Share on other sites

  • Retired

Salut!

In primul rand ai luat un FILTERSCRIPT, nu un SCRIPTFILE.  ( mai putin important )

 

Pune codul din filterscript in gamemode, sa nu mai ai probleme mari. 

La bani ideea este simpla. 

In gamemode probabil ai o functie, GivePlayerCash este de obicei pe majoritatea modurilor de joc ( gamemode-uri ). 

Functia GivePlayerCash a fost facuta de, developerul gamemode-ului, ei bine cand primesti banii cu aceasta functie se va face update si in mysql ( baza de date ) si in variabila care stocheaza banii. Prin gamemode pe undeva se verifica daca banii jucatorului sunt diferiti de variabila care stocheaza banii jucatorului sa ii  reseteze banii la suma din interiorul variabilei care stocheaza banii.

In filterscript-ul pe care tu l-ai pus banii sunt oferiti prin GivePlayerMoney ( functia default din samp ), ei bine cand jucatorul primeste acei bani din GivePlayerMoney serverul probabil verifica ceea ce am latrat eu mai sus, daca banii jucatorului sunt egali cu variabila in care sunt stocati, daca nu sa ii primeasca pe cei care sunt stocati in acea variabila, iar tu, avand in variabila care stocheza banii de exemplu 2000$ si primesti cu functia default din samp, adica cea care nu updateaza in variabila care stocheaza banii noua suma, tu primesti 1000$, ai 2000$, ceea ce inseamna ca la sfarsit vei avea 3000$, se face avea verificare, vede ca variabila care stocheaza banii tai are valoarea de 2000$, iar tu ai 3000$ tii reseteaza la 2000$ ( SPER CA AI INTELES TOT CE AM LATRAT EU PE AICI ). 

 

Exemplu: 

 

Gogel are 1000$ primiti prin functia GivePlayerCash ( am explicat mai sus majoritatea lucrurilor ).

Gogel primeste 500$ prin functia GivePlayerMoney. 

Gogel va avea la sfarsit tot 1000$ in loc de 1500$ pentru ca nu a primit banii prin GivePlayerCash. 

 

Am explicat ceva mai babeste .. sper ca ai inteles. 

Edited by Dennis12
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...