Jump to content

[DELETED][Tutorial] Optimizare gamemode


qRuby.
 Share

Recommended Posts

Pentru inceput, vreau ca toti sa intelegeti ce este o optimizare.

OPTIMIZÁRE, optimizări, s. f. 1. Alegerea și aplicarea soluției (economice) optime (dintre mai multe posibile). 2. (Mat.) Raționament sau calcul care permite găsirea valorilor unuia sau mai multor parametri corespunzând maximului unei funcții. – Cf. fr. optimiser, optimisation.

YSI Library

YSI Library (se poate cauta pe google sub forma "ysi.inc samp") ne ajuta sa optimizam gamemode-ul. Aceasta librarie contine y_timers (YSI Timers),

y_iterate (YSI Iterators), y_commands (YSI Commands)  si multe altele. YSI Commands este un procesor de comenzi mai rapid ca zcmd sau altele.

DIALOG

Dialog-urile se pot optimiza. Dupa calculele mele, un dialog facut pe if(dialogid == 1) nu este foarte rapid asa cum este switch.

EXAMPLE:

if(dialogid == 1) {
	if(listitem == 1) {
		SendClientMessage(playerid, -1, "Tutorial optimizare")	
	}
}

Schimbam in:

switch(dialogid) {
	case 1: {
		switch(listitem) {
			case 1: SendClientMessage(playerid, -1, "Tutorial optimizare")	
		}	
	}
}

ARRAY

new string[1024];

Aceasta este definit ca un array pentru ca are [x], x insemnand numarul de caractere al array-ului. 

Array-urile pentru mesaje in chat "SendClientMessage" sau "SendClientMessageToAll" nu au rost sa fie mai mare de 144 de caractere, chat-ul suporta maxim 144 de caractere. Daca o sa facem cum am facut eu, array-ul va manca multi biti.

Array-urile pentru dialog-uri au voie sa depaseasca acest numar pentru ca nu este un mesaj pe chat. 

XNgeArL.png

GKmys99.png?1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...