Jump to content

Extensii utile Visual Studio Code


Gabriel03
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor web developerilor!

M-am decis sa fac acest 'Tutorial' pentru a va face munca mai usoara cand folositi VS Code. Poate stiti deja de aceste dar pentru cei care nu stiu sunt sigur ca o sa va usureze munca.

Daca doresti sa ajungi la o extensie doar apasa pe titlul cu verde si vei fi redirectionat acolo.
In acest topic vom vorbi despre:

  • Auto Rename Tag
  • Better Comments
  • Bracket Pair Colorizer 2

Auto Rename Tag

Aceasta extensie este foarte folositoare cand trebuie sa editezi multe taguri.

usage.gif.d58a2b1d41cc130448189c1c4754b107.gif

Este foarte usor de folosit dupa cum vedeti, tot ce trebuie sa faceti este sa il instalati folosind linkul pe care l-am pus pe text. ( apasati pe Auto Rename Tag ca sa va duca pe pagina acestei extensi )

Better Comments

Aceasta va ajuta pentru organizarea unui proiect. De exemplu: marcati cu rosu ce trebuie rezolvat, cu portocaliu ce doriti sa adaugati, etc...

better-comments.png.905b3ce801cf5a54b1c2ffd104d6ff5e.png

Cu aceasta extensie puteti sa evitati cateva ore in plus de munca deoarece va axati mai intai pe lucrurile mai importante care trebuiesc rezolvate imediat si dupa aceea adaugati ce doriti.

Bracket Pair Colorizer 2

Cred ca toti developerii stiu cat de frustrant este sa stea ore in sir sa verifice ce este gresit si sa realizeze ca programul nu merge datorita unei acolade puse gresit sau a unei acolade lipsa.

Acest plugin va poate ajuta colorand perechile facand mult mai usor debuggingul;

example.png.d2aa911cfca299af8b7892dc8cb74cea.png

forceUniqueOpeningColorDisabled.png.8ac36820c8140ed203f3f3d278591231.png

Aceste sunt doar cateva exemple din optiunile pe care le puteti seta.

 

Sper ca o sa va fie de folos ce v-am prezentat astazi. Pe mine m-au ajutat foarte mult cand am intampinat probleme sau cand a trebuit sa rezolv ceva rapid si sper ca o sa fie la fel si la voi.

Succes tuturor cu proiectele voastre! 😃

Web Developer

petregabriel.ro

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...