Jump to content

[Tutorial] Determinare UPP SI NUM in string


Leonard
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

Salutare Leaks.ro! Am decis sa creez un tutorial in care sa va prezint cum se poate crea o restrictie/protectie asupra unui string cand vine vorba de Uppercase(A-Z), Number(1-9).

 

Explicatii & pasi.
 
Definim un string oarecare.
ATENTIE! nu e obligatoriu sa definiti exact cum am definit eu.
new string[256];

NOTA: Am definit un string oarecare, acest lucru se poate aplica la fel de bine si pentru 'inputtext' de la dialog si alte feluri de string. Banuiesc totusi ca acest tutorial va fi folosit pentru securizarea mai buna a parolelor de pe server

Cream o bucla legata de string.

Cream o conditie despre caracterele string-ului.

format(string, sizeof(string), "Asdfaghf256");
for(new i = 0; i != strlen(string); i++) {
    if(string[i] >= 'A' && string[i] <= 'Z') return print("Uppercase found in string"); // Uppercase, se poate pune orice valoare/functie la retur, ca de ex. putem pune sa ofere o eroare prin trimiterea unui mesaj in chat-ul clientului.
   if(string[i] >= '0' && string[i] <= '9') return print("Number found in string"); // Number, la fel ca la Uppercase putem pune la retur sa ofere o eroare printr-un mesaj trimis in chat-ul clientului
}

NOTA: In aceasta bucla am creat niste conditii care vor cauta pe intreaga lungime a string-ului si vor determina daca exista sau nu caractere Uppercase sau Number. Exemplul de cod seteaza string-ului definit de noi caracterele 'Asdfaghf256', iar bucla impreuna cu conditiile au rolul de a determina daca exista sau nu aceste tipuri de caractere in string.

 

Tutorial creat de catre DNG.xD.

 

Link to comment
Share on other sites

Nice  folositor  , multumim de tutorial.

 

vldgIri.png

YouTube : Click Redirect Channel

Discord : Arabu#9330

Canal Discord : Click To Join

Facebook : Click Facebook

Instagram : Click Instagram

Skype : Mita.Official

Așteptăm jucatorii de PUBG Mobile și pe serverul de Discord PUBG Mobile România!

Join PUBGM România

Respectă și vei fi respectat !

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...