Jump to content

Problema salvare


Refresh21
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

@@Refresh21 in baza de date lasi INT de 11, acolo nu are legatura.

 

Tu doar seteaza-i in gamemode valoarea 3.

PlayerInfo[playerid][pParaTime] = 3;

De preferat cand se logheaza, iar ca sa nu se produca bug-uri, faci urmatoarea verificare.

if(PlayerInfo[playerid][pParaTime] == 0) { // daca valoarea din baza de date este egala cu 0 sa ii introduca o noua valoare

   PlayerInfo[playerid][pParaTime] = 3; // aici ii setezi valoarea in game

   new query[ 128 char ]; // variabila pentru a formata interogarea urmatoare 

   mysql_format(SQL, query, sizeof query, "UPDATE `users` SET `ParaTime` = '3' WHERE `name` = '%s'`", PlayerInfo[playerid][pNormalName]); // formatam interogarea catre baza de date
   mysql_tquery(SQL, query, "", "");  // trimitem interogarea
}

De preferat, ce am facut eu mai sus, il pui dupa ce incarca valoarea variabilei pParaTime.

 

Si asa, de fiecare data cand se logheaza iar in baza de date, jucatorul are variabila setata pe 0, verificarea de mai sus ii seteaza automat valoarea variabilei pe 3 si tot asa.

 

Sper ca ai inteles acum.

Link to comment
Share on other sites

@@Refresh21 in baza de date lasi INT de 11, acolo nu are legatura.

 

Tu doar seteaza-i in gamemode valoarea 3.

PlayerInfo[playerid][pParaTime] = 3;

De preferat cand se logheaza, iar ca sa nu se produca bug-uri, faci urmatoarea verificare.

if(PlayerInfo[playerid][pParaTime] == 0) { // daca valoarea din baza de date este egala cu 0 sa ii introduca o noua valoare

   PlayerInfo[playerid][pParaTime] = 3; // aici ii setezi valoarea in game

   new query[ 128 char ]; // variabila pentru a formata interogarea urmatoare 

   mysql_format(SQL, query, sizeof query, "UPDATE `users` SET `ParaTime` = '3' WHERE `name` = '%s'`", PlayerInfo[playerid][pNormalName]); // formatam interogarea catre baza de date
   mysql_tquery(SQL, query, "", "");  // trimitem interogarea
}

De preferat, ce am facut eu mai sus, il pui dupa ce incarca valoarea variabilei pParaTime.

 

Si asa, de fiecare data cand se logheaza iar in baza de date, jucatorul are variabila setata pe 0, verificarea de mai sus ii seteaza automat valoarea variabilei pe 3 si tot asa.

 

Sper ca ai inteles acum.

Inchide topicu, ca mai tare m-am incalcit..

Oricum multumesc de ajutor..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...