Jump to content

Maldavski - Personal project


Allxseiggen
 Share

Recommended Posts

Salut comunitate,

 

Odată cu pandemia asta nenorocită credcă toți am ajuns să petrecem mai mult timp în casă, și de ce să pierdem timp-ul aiurea când putem face ceva folositor și din care putem invăța ceva.

- Cam din luna septembrie lucrez la un GM de la 0 și încerc să aduc cât mai multe chestii unice și înteresante pe el, la momentul de față (25.01) am ajuns să am undeva la 12k linii și incă odată cu adăugarea noului conținut încerc tot să le tot micșorez, pentru că sunt nenumărate moduri în care poti face o actiune, și nimeni nu s-a născut învățat, în fiecare zi este loc de îmbunătățiri.

În acest topic voi prezenta progresul meu pe acest gamemode, nu voi sta să notez fiecare modificare făcută pentru că nu-și are rostul.

 

Tot GM-ul este scris de mine și încerc să-l fac pe placul meu în modul meu, și pe cât posibil unic sau măcar inovativ.

Până în momentul de față GM-ul dispune de următoarele chestii:

- System login / register cat de cât mai unicuț, nu plictisitorul tutorial unde trebuie să aștepți.

- Un sistem de administrare cu toate comenzile de rigoare, sistem de banare etc.

- Undeva la 7 joburi momentan, toate unice și gândite de mine să fie cât mai interactive.

- 13 factiuni funtionale în totalitate, cu sistemele necesare (de war, comenzi la PD, taxi, NR, un sistem unic la hitmani etc).

- Sistem de case si afaceri (un jucator poate detine cate afaceri vrea el, mereu se pot cumpara sloturi din /bizmenu respectiv /housemenu).

- DealerShip cat si sistem de  vehicule personale, la fel poti detine cate masini vrei, sloturi nelimitate.

- Totul este dinamic, se pot creea locatii GPS, case, afaceri, ATM-uri, EatStand-uri, joburi etc, direct din joc.

- Totul este absolut modificabil, de la factiuni până la Dealership.

- Si cel mai nou adaugat astazi un sistem de misiuni care momentan dispune de doua misiuni.

- MySQL r41-4, totul se bazeaza pe ORM-uri, incerc si eu sa-l fac cat mai optimizat posibil 🙂

 

Cateva prezentari la unele sisteme:

Prima misiune:

Click here pentru video

 

Job woodcutter si product delivery: 

Click here pentru video

 

Job UnderTaker si Farmer:

Click here pentru video.

 

Job ATM Worker + un mic sistem de rob la aceste ATM-uri + dealership unicut cred eu

Click here pentru video

 

Primul video facut pe acest GM cu tutorialul care de atunci a fost modificat si extins binisor.

Click here pentru video

 

 

 

 

Probabil cand voi ajunge la 25k linii voi pune GM-ul pe net la liber.

- Daca uit ceva, revin cu edit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare, deși n-am mai avut mult timp de acest proiect în ultima vreme, am decis să fac o mică actualizare la ce mai este nou.

 

- Adaugat o noua misiune mai interesanta, video aici: (Click here).

- Prin noua misiune se furnizeaza arme la gun shop-urile de pe server, fiind o interactiune mai mare pe server.

- Adaugat un sistem frumusel la comanda /buygun, video aici: (Click here)

- Odata ce cumperi o arma, productia gunshop-ului scade, odata ce a ajuns la 0 nu se vor mai putea cumpara arme.

- Adaugat un mic rentcar pe care l-am si postat pe net, video aici: (Click here)

- Adaugate niste npc-uri, npc-urile pot fi de toate tipurile, se creeaza din joc, se pot edita din joc, dupa tipul lor fiecare NPC are un rol (o - de ochi dulci, 1 - arms dealer, 2 - drug dealer, 3 - missions npc).

sa-mp-053.png.f79303909073af3b6ffa7125e7d856a4.png

- Toate label-urile de pe server au fost schimbate cu un textdraw care apare in momentul in care te apropii de o casa, un biz, o locatie, un atm, un eat stand, un joc, un npc si o factiune.

sa-mp-059.png.c76892438d75ceb3ca445a0f6ce6964d.png

- Adaugat un sistem de port-bagaj si un sistem de dorna.

- In portbagaj poti tine maxim 5 arme, 5000 drugs, o drona si 15,000 de materiale.

sa-mp-060.png.b70682fcbbd03d720e014be67c265b9a.png

- Adaugata comanda /buydrugs care merge in preajma fiecarui NPC de tip dealer, prin aceasta comanda putem cumpara seminte, droguri sau sa vindem droguri dealerilor la un pret mai redus.

sa-mp-054.png.ede5e90aec561b6fce30ae731996c5b2.png

- Odata ce am cumparat semintele de iarba trebuie sa mergem pe un cap si sa le plantam, planta creste in jur de 30 de minute, si suntem notificati cand aceasta a crescut complet.

sa-mp-055.png.5f2d95d73fef54c24bd8e20e41326abd.png

 

- Dealeri de droguri pot fi omorati, odata ce ai omorat un dealer reputatia ta va scadea, la fel si preturile drogurilor, dupa un anumit numar de omoruri dealeri nu-ti vor mai vinde droguri pana nu iti ceri scuze si sa-i platesti o suma maricica de bani.

sa-mp-056.thumb.png.05cbe86522961cf4acdff1e474dc44c0.png

- Au fost stabilite masinile factiunilor, fiecare masina se poate adauga si edita direct din joc.

- Am adaugat un sistem de war, cand un membru foloseste comanda /attack, toate masinile factiuni care sunt pe acel turf vor fi teleportate in virtual world la fel ca si toti membri mafiei care sunt pe turf, cei care sunt in alte locuri vor fi nevoiti sa se intoarca la HQ pentru a participa la war.

- Odata ce un jucator este omorat, 15 puncte de HQ si arma sa actuala vor pica pe jos cautand sa fie luate.

- A fost adaugata  comanda /spawnchange odata cu stabilirea factiunilor.

- Daca ai mai mult de o casa, din spawnchange poti alege la care din casele tale vei fi spawnat de acum inainte.

sa-mp-061.png.82daf0376645ae941fdd6ce263aee3d9.png

- Adaugat un sistem frumusel de Eat Stand's.

- Fiecare stand, la fel ca si atm-urile pot fi editate / create direct din joc, in viitorul apropiat le voi da mai multe optiuni.

- Am facut destul de multe in ultimele zile la GM, doar ca nu mi le amintesc în mare parte, lucrez la acest GM doar când am timp și îmi mai vine nostalgia și chef-ul de odinioară :).

- La momentul postari acestui mic update, gm-ul a ajuns la 14k linii.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, L0K3D said:

Inceput din Eureka v0.2? Imi plac unele chestii insa incearca sa faci textdraw-urile mai atractive, fac mult.

Nu, este un gamemode de la 0 inceput prin septembrie si uitasem de el pana prin decembrie, voiam sa incep de la el eureka doar ca tu ziceai ca trebuie sa iasa v3 si mna..din eureka sistemul de war l-am sunat pentru ca era facut foarte bine si deja l-am modificat dupa bunul plac 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Manager
3 hours ago, Allxseiggen said:

Nu, este un gamemode de la 0 inceput prin septembrie si uitasem de el pana prin decembrie, voiam sa incep de la el eureka doar ca tu ziceai ca trebuie sa iasa v3 si mna..din eureka sistemul de war l-am sunat pentru ca era facut foarte bine si deja l-am modificat dupa bunul plac 🙂

Am vazut ca ai mai multe chestii din eureka si de aia am intrebat, sistemul de war era facut praf pe partea de cod. Iti propun sa-l optimizezi, mai ales la partea in care se termina war-urile, foloseste iteratorii, divizeaza membrii ce participa la acel war aparte, etc.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, L0K3D said:

Am vazut ca ai mai multe chestii din eureka si de aia am intrebat, sistemul de war era facut praf pe partea de cod. Iti propun sa-l optimizezi, mai ales la partea in care se termina war-urile, foloseste iteratorii, divizeaza membrii ce participa la acel war aparte, etc.

Nu, doar sistemul de war il am din eureka, restul sunt facute de mine, am deja chestia asta facuta, fiecare grupa de factiune are iteratori iei, departaments,  instructors, gangs etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...