Jump to content

[REZOLVAT] problema special mission


Raiken
 Share

Recommended Posts

Username: Raiken
Problema întălnită: Incerc sa fac la fiecare payday primit o variabila(MissionDeelay) sa scada cu cate 1 punct. Insa am facut sa mi-l seteze la -1 in loc sa scada cu cate 1 la fiecare si cand incerc sa dau iarasi /startmission pentru a incepe misiunea iar dupa ce s-a resetat la -1 trebuie sa dau reconectare pe server pentru a merge, altfel nu pot.
Detalii despre problemă: Am spus mai sus.
Ce ai încercat să faci înainte să postezi?: Sa o rezolv, incercand mai multe chestii, dar fara reusita.
Cod sursă (recomandat pastebin.com) : https://paste.ubuntu.com/p/ZDCYCSvFfR/
Alte detalii: Mission-ul merge perfect, insa doar asta este problema care o are, nu-s atat de experimentat incat sa-i dau de cap.

Link to comment
Share on other sites

new missiondeelay = PlayerInfo[i][pMissionDeelay]-1;
				new string[150];	
				mysql_format(SQL,string, sizeof(string), "UPDATE `users` SET `Mission`='%s', `MissionDeelay`='%d' WHERE `id` = '%f'",PlayerInfo[i][pMission], PlayerInfo[i][pMissionDeelay], PlayerInfo[i][pSQLID]);
    			mysql_tquery(SQL,string,"","");
				if(PlayerInfo[i][pMissionDeelay] >= 1) {
					UpdateVar(i, "MissionDeelay", PlayerInfo[i][pMissionDeelay]-1);
					Update(i, pMissionDeelay);
					SCM(i, COLOR_GOLD, "Daily Login: Ti-a scazut un payday din timp-ul de asteptare");	
				}

incearca sa inlocuiesti asta. UpdateVar iti pune automat valoarea la -1 pentru ca tu ai pus -1 conditia. daca tu pui sa scada din pmissiondeelay acel -1 atunci e altfel conditia si se schimba. sper ca te-am ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Acum 6 minute, iulik a spus:

new missiondeelay = PlayerInfo[i][pMissionDeelay]-1;
				new string[150];	
				mysql_format(SQL,string, sizeof(string), "UPDATE `users` SET `Mission`='%s', `MissionDeelay`='%d' WHERE `id` = '%f'",PlayerInfo[i][pMission], PlayerInfo[i][pMissionDeelay], PlayerInfo[i][pSQLID]);
    			mysql_tquery(SQL,string,"","");
				if(PlayerInfo[i][pMissionDeelay] >= 1) {
					UpdateVar(i, "MissionDeelay", PlayerInfo[i][pMissionDeelay]-1);
					Update(i, pMissionDeelay);
					SCM(i, COLOR_GOLD, "Daily Login: Ti-a scazut un payday din timp-ul de asteptare");	
				}

incearca sa inlocuiesti asta. UpdateVar iti pune automat valoarea la -1 pentru ca tu ai pus -1 conditia. daca tu pui sa scada din pmissiondeelay acel -1 atunci e altfel conditia si se schimba. sper ca te-am ajutat.

Am pus asa, acum scade cu cate 1, dar nu merge decat odata, adica daca dau /payday, da payday-ul scade cu 1 insa nu mai scade si la urmatorul payday

Link to comment
Share on other sites

Acum 26 minute, Raiken a spus:

Am pus asa, acum scade cu cate 1, dar nu merge decat odata, adica daca dau /payday, da payday-ul scade cu 1 insa nu mai scade si la urmatorul payday

incearcă şi aşa: 

Update(i, pMissionDeelay-1);

gen sa inlocuiesti update-u

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 minute, iulik a spus:

incearcă şi aşa: 


Update(i, pMissionDeelay-1);

gen sa inlocuiesti update-u

@iulik

Tot la fel, merge scazut, dar scade doar odata, nu mai scade la urmatorul payday, nu inteleg deloc de ce nu scade si a 2-a oara, sau la urmatorul payday.

Link to comment
Share on other sites

Acum 18 minute, Raiken a spus:

@iulik

Tot la fel, merge scazut, dar scade doar odata, nu mai scade la urmatorul payday, nu inteleg deloc de ce nu scade si a 2-a oara, sau la urmatorul payday.

atunci încearcă la funcția de payday să pui să scadă automat și să-și facă automat, nu doar din funcția asta a ta cu deelay-ul

Link to comment
Share on other sites

Acum 44 minute, Raiken a spus:

aia incercam sa fac, ma rog, inca incerc sa fac, asta mi-a iesit, e pus la functia de payday, dupa ce se da.

defapt merge, dar ca sa scada mereu cate 1 la payday trebuie sa dau relog iar dupa sa dau payday/astept pana la unul, daca stau conectat dupa ce l-am primit nu o sa mai scada, nu am ideie de la ce ar putea fi asta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...