Jump to content

Se mai merita sa inveti limbajul PAWN?


RavageNostalgic
 Share

Recommended Posts

Salutare LEAKS Romania, ma joc SAMP de 4 ani si am aflat ce se intampla in spatele serverelor de pe piata cum se face acel Gamemode.

As dori sa deschid un server de SAMP, si am vazut cum decurge treaba si ma intrebam se merita sa invat, se merita sa deschid server si toate cele. Am doar 3 intrebari:

1.Se merita sa mai inveti limbajul PAWN?

2.Se merita sa iti mai deschizi server de SAMP?

3.Mai bine inveti alte limbaje exemplu C++, HTML/CSS, PHP, decat PAWN?

Link to comment
Share on other sites

1. Depinde, daca ai planuri mari si te vezi asezat pe un scaun tastand ore intregi pentru cativa euro pe luna, stricandu-ti spatele aiurea, da se merita. A da, si daca e pretul mare da sa zicem ca da.

2. Nu prea se merita pentru ca in ziua de azi jucatorii incep sa se joace pe servere mici pentru ca au sanse mult mai mari, exagerate chiar pentru functii (admin, helper, owner, etc...)

iar in mare parte nu o sa strangi 100/100 sau x/x sa fie full fara promovari constante, fara nu stiu... fara functii, giveaways, fara prieteni, fara anunturi postate pe pagini, grupuri, s.a.m.d.

3. Da se merita, adica si PAWN se merita daca chiar vrei sa faci ceva original sau vrei sa faci ceva de durata, pana la urma nu strica ceva PHP / HTML / CSS / C++ pe langa, adica daca inveti PHP doar ca sa-ti faci panel pe samp nu inseamna ca nu ramai cu ceva din toata chestia asta, ramai cu ceva nu inseamna ca daca alte servere nu sunt jucate nu ai si tu o sansa sau nu stiu... nu poti sa-ti faci server, server nu inseamna sa-l pui pe host de 2 euro cu gamemode de pe net, daca ai planuri mari incepi de la 0, faci ceva bun, momentan jucatorii nu se apuca de servere mici deoarece mai toate au gamemode uri tip: BUGGED, B-ZONE si altele... asta e, ai prieteni, ai bani, ai ceva idei bune, transforma-le in ceva constructiv si castigi din tot ceea ce faci. 

 

Daca nu te-am ajutat imi pare rau, asta am observat in toti anii astia. Inveti? Stii pentru tine, faci proiect, castigi. Seara faina! 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
La 20.08.2020 la 18:29, RavageNostalgic a spus:

Salutare LEAKS Romania, ma joc SAMP de 4 ani si am aflat ce se intampla in spatele serverelor de pe piata cum se face acel Gamemode.

As dori sa deschid un server de SAMP, si am vazut cum decurge treaba si ma intrebam se merita sa invat, se merita sa deschid server si toate cele. Am doar 3 intrebari:

1.Se merita sa mai inveti limbajul PAWN?

2.Se merita sa iti mai deschizi server de SAMP?

3.Mai bine inveti alte limbaje exemplu C++, HTML/CSS, PHP, decat PAWN?

da logic ca se merita si eu vreau sa invat dar nush de unde 😞

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...