Jump to content

Ce sa aleg VPS sau Dedicat


Flow
 Share

Recommended Posts

Buna seara, doresc sa achizitionez in septembrie un vps sau un dedicat.

Doresc sa tin pe el site-ul web, 2 hosturi de samp (maxim 150 de sloturi) si 2 servere de cs 1.6 (32 de sloturi).

Vreau sa imi spuneti ce pot lua mai bine in bugetul de 50-60E pe luna ( adica ori iau un vps sau poate gasesc un dedicat ).

Vreau calitate si protectie foarte buna, puteti sa imi lasati link de la ce site sa imi iau si normal doresc niste site-uri cu un istoric fara probleme.

#define noob_level[MAX_PLAYERS];

function IHaveTheNoob(playerid){
	new randomlevelnoob = 0 + random(2);
	noob_level[playerid] = randomlevelnoob;
	switch(noob_level[playerid]){
		case 0: SendClientMessage(playerid, -1, "You f**king noob men, this is Babur's opinion");
		case 1: SendClientMessage(playerid, -1, "Brother, you are noob, nothing has changed");
		default: SendClientMessage(playerid, -1, "HA HA HA, YOU NOOB IN PAWN! HA HA HA!");
	}	
	Kick(playerid);
	return 1;
}
OnPlayerConnect return IHaveTheNoob(playerid);

 

cooltext370126435149439.png

Link to comment
Share on other sites

Pt ce ai nevoie, dedicat.

Pana in bugetul tau, iti recomand gazduirejocuri.ro.

Insa sa nu te astepti la o protectie anti ddos foarte buna, cu toate ca ei spun ca ofera 1Tbps(minciuna pe fata)

Dar in rest e ok.

Sau daca chiar vrei un VPS pentru ca e mai flexibil, din Romania nu am ce sa iti recomand cat sa fie si de buget, si sa aiba si calitate(Din propia experienta, nici o firma nu merita bagata in seama pe partea de VPS-uri. Cel putin in Romania)

https://www.ramnode.com/vps.php

sau digitalocean.com / vultr.com

Eu folosesc RamNode & DigitalOcean

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, MrTuNNe.Info a spus:

Pt ce ai nevoie, dedicat.

Pana in bugetul tau, iti recomand gazduirejocuri.ro.

Insa sa nu te astepti la o protectie anti ddos foarte buna, cu toate ca ei spun ca ofera 1Tbps(minciuna pe fata)

Dar in rest e ok.

Sau daca chiar vrei un VPS pentru ca e mai flexibil, din Romania nu am ce sa iti recomand cat sa fie si de buget, si sa aiba si calitate(Din propia experienta, nici o firma nu merita bagata in seama pe partea de VPS-uri. Cel putin in Romania)

https://www.ramnode.com/vps.php

sau digitalocean.com / vultr.com

Eu folosesc RamNode & DigitalOcean

Ma gandeam pentru un dedicat, sa il iau de la ovh, dar nu prea stiu..

Adica se configureaza la fel ca un vps?

EDIT:

La vps care este diferenta dintre OpenVZ si KVM?

Si ce sa aleg dintre ele pentru ce am eu nevoie?

Edited by Flow
#define noob_level[MAX_PLAYERS];

function IHaveTheNoob(playerid){
	new randomlevelnoob = 0 + random(2);
	noob_level[playerid] = randomlevelnoob;
	switch(noob_level[playerid]){
		case 0: SendClientMessage(playerid, -1, "You f**king noob men, this is Babur's opinion");
		case 1: SendClientMessage(playerid, -1, "Brother, you are noob, nothing has changed");
		default: SendClientMessage(playerid, -1, "HA HA HA, YOU NOOB IN PAWN! HA HA HA!");
	}	
	Kick(playerid);
	return 1;
}
OnPlayerConnect return IHaveTheNoob(playerid);

 

cooltext370126435149439.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 14 ore, Flow a spus:

Ma gandeam pentru un dedicat, sa il iau de la ovh, dar nu prea stiu..

Adica se configureaza la fel ca un vps?

EDIT:

La vps care este diferenta dintre OpenVZ si KVM?

Si ce sa aleg dintre ele pentru ce am eu nevoie?

Pai, in general pe un VDS(KVM) ai performante mai bune. Deoarece acolo ai resursele dedicate. Iar pe un VPS(OpenVZ) in general resursele sunt impartite si altora care au VPS.

In general, daca ai de la o firma buna ambele variante sunt bune. Insa daca chiar vrei sa beneficiezi de performante maxime iti recomand sa mergi pe un VDS.

 

Cat despre OVH, poti merge cu incredere pe ei. 

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ore, MrTuNNe.Info a spus:

Pai, in general pe un VDS(KVM) ai performante mai bune. Deoarece acolo ai resursele dedicate. Iar pe un VPS(OpenVZ) in general resursele sunt impartite si altora care au VPS.

In general, daca ai de la o firma buna ambele variante sunt bune. Insa daca chiar vrei sa beneficiezi de performante maxime iti recomand sa mergi pe un VDS.

 

Cat despre OVH, poti merge cu incredere pe ei. 

Multumesc pentru sfaturi, am hotarat am sa iau un vps de la ovh cel mai scump.

Imi poti lasa un ds sau skype sa vb, stiu ca oferi servicii pentru configurarea unui VPS, contra cost normal.a

Aaaaam

 

#define noob_level[MAX_PLAYERS];

function IHaveTheNoob(playerid){
	new randomlevelnoob = 0 + random(2);
	noob_level[playerid] = randomlevelnoob;
	switch(noob_level[playerid]){
		case 0: SendClientMessage(playerid, -1, "You f**king noob men, this is Babur's opinion");
		case 1: SendClientMessage(playerid, -1, "Brother, you are noob, nothing has changed");
		default: SendClientMessage(playerid, -1, "HA HA HA, YOU NOOB IN PAWN! HA HA HA!");
	}	
	Kick(playerid);
	return 1;
}
OnPlayerConnect return IHaveTheNoob(playerid);

 

cooltext370126435149439.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 51 minute, Flow a spus:

Multumesc pentru sfaturi, am hotarat am sa iau un vps de la ovh cel mai scump.

Imi poti lasa un ds sau skype sa vb, stiu ca oferi servicii pentru configurarea unui VPS, contra cost normal.a

Aaaaam

 

Nu mai ofer servicii de configurare a VPS-urilor de mult timp.

Insa daca ai intrebari sau ceva, Discord: MrTuNNe #5930

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Din proprie experienta, iti recomand mai bine un VPS cu specificatii mai bune la banii aia, deoarece nu gasesti un dedicat ok sub 80-90 euro.

 

De asemenea pentru ce ai zis tu ca o sa vrei sa-l folosesti nu o sa ai nevoie de foarte multe resurse.

 

Cauta un VPS cu PROCESOR BUN deoarece serverele de samp o sa-ti manance in general CPU.

 

Iti recomand urmatoarea configuratie in bugetul tau:

  CPU: intel xenon e5 v4 ( cu 8 coreuri )

  RAM: 8 / 12 gb

  Stocare: de preferat ceva SSD

  

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...